Europejskie Szlaki Kulturowe Rady Europy
Sieć miejsc kluniackich jest na liście Szlaków Kulturowych Rady Europy
W 2005 roku sieć miejsc kluniackich została oficjalnie włączona do europejskiego programu Szlaków Kulturowych Rady Europy.
Program został zainicjowany w 1987 roku i miał pokazać w namacalny sposób, poprzez podróże, że dziedzictwo poszczególnych krajów Europy składa się na wspóle dziedzictwo nas wszystkich.
Pierwszym i bardzo znanym szlakiem pielgrzymkowym jest szlak Santiago de Compostella. Był on inspiracją i katalizatorem do rozwoju późniejszych szlaków.
To pierwszy przypadek uznania sieci klasztorów przez Radę Europy
Czym jest Europejski Szlak Kulturowy Rady Europy ?
Kulturowe szlaki wyrażają fundamentalne wartości reprezentowane przez Radę Europy: prawa człowieka, demokrację, różnorodną i europejską tożsamość kulturową, wymianę oaz wzajemne wzbogacanie się poza organiczeniami historii.Program został zainicjowany w 1987 roku i miał pokazać w namacalny sposób, poprzez podróże, że dziedzictwo poszczególnych krajów Europy składa się na wspóle dziedzictwo nas wszystkich.
Pierwszym i bardzo znanym szlakiem pielgrzymkowym jest szlak Santiago de Compostella. Był on inspiracją i katalizatorem do rozwoju późniejszych szlaków.
Najważniejsze założenia programu to:
- promowanie rozbudzonej europejskiej tożsamości kulturowej i obywatelstwa europejskiego, opartych na wspólnych wartościach. To odwołanie do historii i jej wpływów, wymian i ewolucji kultur w Europie;
- promowanie międzykulturowego i międzyreligijnego dialogu dla lepszego zrozumienia europejskiej historii;
- ochrona i promowanie kulturowego i naturalnego dziedzictwa dla poprawienia jakości życia i bycia źródłem społecznego, ekonomicznego i kulturowego rozwoju;
- umieszczenie turystyki kulturowej w sercu zrównoważonego rozwoju.
Oficjalna strona Kulturowych Szlaków Rady Europy Oficjalna strona Rady Europy